Migratie- en integratie­deskundigen in gesprek

Weer een kabinet geobsedeerd door migratie?

Over dit platform

Categorie: Arbeidsmigratie, Polarisatie

CDA en D66 hebben zich niet weten te ontworstelen aan de migratieobsessie. In het concept-coalitieakkoord stellen ze een zakelijke benadering voor, maar hoogleraren Peter Scholten en Leo Lucassen betwijfelen of daar met de VVD in een coalitie veel van terechtkomt.

Door Peter Scholten, Leo Lucassen

Gepubliceerd op: 22 december 2025

 

Waar de verkiezingsstrijd begon met thema’s als veiligheid en de huizencrisis, kwam uiteindelijk toch migratie weer boven drijven. Van links tot rechts was het voor partijen blijkbaar onmogelijk te ontsnappen aan de migratieobsessie de Nederlandse politiek al decennia in haar greep houdt.

Zakelijke benadering uit zicht

Het verbaast dan ook niet dat migratie in de kabinetsformatie van D66 en CDA het eerste thema was. Niettemin ademt het concept-coalitieakkoord D66-CDA een zakelijke benadering. Echter, een mogelijke samenwerking met de VVD zet juist deze aanpak onder druk. Op basis van resultaten uit het verleden, is te verwachten dat een samenwerking met de VVD leidt tot meer liberalisering van arbeidsmigratie, meer beleidschaos op asiel, en meer crisistaal.

Migratie heeft een belangrijke plaats in het conceptakkoord van CDA en D66

Ook D66 en CDA slaagden er tijdens de verkiezingen niet in om zich aan de fixatie op migratie te onttrekken. Het CDA is met de jaren steeds meer gaan pleiten voor een fatsoenlijk edoch strenger asielbeleid. En D66 schoof op naar rechts door consistent te spreken over een te hoge asielinstroom. Ook hield de partij een pleidooi voor een tweestatusstelsel.

Migratie heeft een belangrijke plaats in het conceptakkoord van CDA en D66. Wat opvalt is de zakelijke benadering. Voor arbeidsmigratie willen beide partijen de aanbevelingen van de commissie Roemer en van de SER als richtlijn nemen. Dit betekent dat ze de verantwoordelijkheid voor huisvesting en welzijn van arbeidsmigranten op het bord van de werkgevers willen leggen en maatregelen willen treffen om uitbuiting structureel aan te pakken.

Voor asielmigratie bepleit het akkoord rust in de uitvoering van de asielketen door een stabiele opvangcapaciteit en bekostiging van organisaties als IND en COA, en het daadwerkelijk uitvoeren van de spreidingswet.

Angst aanjagen

Door een mogelijke samenwerking met de VVD dreigt een realisering van de door CDA en D66 voorgestelde benadering uit het zicht te raken. Wij zien drie obstakels.

In de vele jaren dat de partij aan de macht is geweest, heeft het niet tot nauwelijks werk gemaakt van regulering. Evenmin heeft het de verantwoordelijkheden gelegd waar die de facto thuishoort, namelijk bij de werkgevers. Ook heeft de partij zelfs nog geen begin gemaakt om de adviezen van de commissie Roemer daadwerkelijk in praktisch beleid om te zetten.

Als we bedenken dat arbeidsmigratie al decennia de voornaamste bron van immigratie is, dan rest de conclusie dat er in Nederland maar een partij van de immigratie is: de VVD.

De huidige aantallen asielzoekers zijn historisch noch internationaal vergeleken hoog.

Het opvangbeleid is tot een chaos verworden precies in de jaren dat de VVD aan de macht was

Nederland vangt al jarenlang minder asielzoekers op dan het Europees gemiddelde. Dat het opvangbeleid tot een chaos is verworden, valt vooral de VVD te verwijten. De wanorde ontstond juist in de jaren dat deze partij aan de macht was. Zij is op zijn minst medeverantwoordelijk voor het voortdurend ge-jojo in opvangcapaciteit, stelselmatige ondermijning van uitvoeringsorganisaties, en bewuste frustratie van de alom door de VNG en Raad van Openbaar Bestuur gewenste, en door de Tweede Kamer (inclusief de VVD) aangenomen spreidingswet.

Recent nog wezen burgemeesters erop dat de asielopvang uit de klauwen loopt, niet zozeer door de aantallen maar door het gebrek aan goede maatregelen en steun vanuit de nationale politiek.

De ongemakkelijke waarheid van de VVD als partij van de immigratie weet het al jaren zorgvuldig te verbloemen door wat politicologen attention-shifting noemen. Het aanjagen van de onvrede over asielmigratie is een bijzonder effectieve manier gebleken om de aandacht af te leiden van arbeidsmigratie. En om de attentie weg te leiden van bredere economische vraagstukken en van de door de VVD uitgeklede sociale woningbouw.

Willen CDA en D66 écht een andere koers varen of laten zij zich opnieuw gijzelen door de migratie-obsessie van de VVD?

Vorig jaar voerde demissionair premier Schoof een gevoel van crisis aan om asiel-noodmaatregelen te legitimeren. Dat dit gevoel grotendeels te wijten is aan de VVD, zou voor een gezonde dosis scepsis moeten zorgen. Willen CDA en D66 deze partijen écht een andere koers varen of laten zij zich opnieuw gijzelen door de migratie-obsessie van de VDD? Een fixatie die het belang van de VVD en enkele andere partijen aan (extreem) rechtse kant al zoveel jaren dient?

In dat geval wordt er niets opgelost, maar zal het vertrouwen in beleid en politiek nog meer afkalven en de onvrede en polarisatie in de samenleving verder toenemen.

Peter Scholten is hoogleraar bestuurskunde aan de Erasmus Universiteit Rotterdam en Leo Lucassen is hoogleraar sociale geschiedenis aan de Universiteit van Leiden en directeur IISG.

 

Foto: still uit: ‘Ga op VVDates met Dilan Yeşilgöz’ (Youtube)

Reacties 5

  1. Ik begrijp eerlijk gezegd niet waarom je de benadering van migratie door D66 en CDA “zakelijk” noemt.

    Dit schreef ik over hun concept-akkoord:

    “D66 & CDA willen asielzoekers voortaan opsluiten in kampen.

    Gezinshereniging wordt nagenoeg onmogelijk, waardoor vrouwen en kinderen die de gevaarlijke reis niet aandurven en daarom hun man vooruit sturen, achter blijven in oorlogs- en vervolgingssituaties. De normale beoordeling van asielverzoeken wordt afgeschaft, waardoor kwetsbare getraumatiseerde mensen niet meer normaal hun verhaal kunnen doen.

    (…)

    In het Nederland van nu is het al bijna een wonder te noemen als iemand zich afvraagt of het wel een goed idee zou zijn als wie dan ook zou willen regeren met VVD of Ja21: partijen die openlijk zeggen dat ze antifascisme een vorm van terrorisme vinden. En die zichzelf daarmee perfect plaatsen in de ideologie die ze zelf belichamen.

    Maar dat VVD en Ja21 geen normale democratische partijen meer te noemen zijn, moet ons niet blind maken voor wat D66 en CDA aan het doen zijn. Met de mond belijden die partijen weliswaar democratie en rechtsstaat. Maar inhoudelijk is hun akkoordje een grote uitgestoken hand naar radicaal rechts.”

  2. De kennis en innovatieve economie die ook het Rapport Wennink voorstaat is niet verenigbaar met arbeidsmarkt immigratie in de lage lonen sectoren vlees, kip, logistiek, papier, tuinbouw. Zij zijn alleen rendabel te houden door lage lonen die dankzij de massale arbeidsmigratie laag kunnen blijven. VVD en BBB zijn inderdaad hierop aan te spreken. Daarnaast is de verzorgingsstaat onverenigbaar met asylimmigratie. De kosten daarvan bedragen nu reeds 9 miljard in de Rijksbegroting. De helft van de Bijstandtrekkers bestaat uit immigranten. Dtatushouders leggen beslag op 20procent van de sociale huurwoningen en zetten daarmee Nederlandse woningzoeken op forse extra achterstand. Politiek heeft vooral de PvdA hiervoor de rekening betaald: van 38 naar 9 zetels. De uiterste flanken gingen er met hun electoraat vandoor. Het sociale weefsel in de volkswijken erodeerde, overbelaste huisartsenpost en scholen droegen de gevolgen. Handhaving op veiligheid bleef uit. Volkswijken verloederde. Enkel de maatschappelijke bovenlaag profiteerde van goedkope nanny s, werksters, klusjesmannen, enz

  3. Dit artikel uit deels terechte kritiek op de VVD track record wat betreft arbeidsmigratie. Maar de boodschap van Lucassen en Scholten rond asielmigratie is moeilijk te volgen.

    Dat asielmigratie zo’n gepolariseerde chaos is geworden, komt bovenal doordat onze bestuurlijke klasse volhardt in de keuze asielmigratie via mensensmokkel te organiseren, itt bv Australie en Canada. Als D66 en CDA hun gang kunnen gaan blijft dat voorlopig zo – ze willen immers potentieel in Nederland asiel blijven bieden aan wie via mensensmokkel onze grenzen haalt. Het beloningsbeleid houdt zo stand. Juist de VVD toont meer bereidheid dit catastrofale mensensmokkelmodel eens werkelijk te hervormen. Alleen dat laatste biedt hoop op een humaner alternatief, zoals gelimiteerde asielmigratie via uitnodiging/hervestiging

  4. Het is niet “zakelijk” dit is steeds het wegkijken wat D66 en CDA doet, wegkijken van problemen onder het mom “nader tot elkaar komen” Maar volgens mij hebben hun genoeg geprobeerd en is het nu eens tijd om de andere kant kansen te geven en feitelijke standpunten eens te dienen dan liberalisering (wat net zo goed een idealisme is) Ik hoop dat ze zich niet laten gijzelen door VVD. Of wordt het weer ‘VVD zijn wil is wet in dezelfde probleemvorming qua dit. Laat staan ‘een goedkeurend knikje’ naar de burgerinitiatieven die hun superioriteit mogen uiten naar deze asielmigranten en niet afkeuren omdat het in hun straatje past.

    We schommelen zo steeds op dezelfde schommel en inderdaad, er veranderd zo niets.

Reageer

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

De Adviesraad Migratie, Movisie, het Centrum voor Governance van migratie en diversiteit van de Leiden-Delft-Erasmus-universiteiten en het WODC staan als initiatiefnemers van dit platform niet noodzakelijk achter de inhoud van de artikelen en deze kan dan ook niet worden toegeschreven aan de initiatiefnemers, maar zij steunen een door wetenschappelijke kennis geïnformeerd debat.